Punk je HneD original soundtrack

by David Kollar

/
 • Streaming + Download

  Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.

  A film inspired by the closely observed life of punks who spend their lives on the periphery of the city. A thirty-year-old drug addict lives in a decaying sublet at a dump with his partner and his two-year-old son. His “idyllic” world is suddenly threatened by a letter from the social services. In fear of losing the child, the punk pulls himself together and seeks a satisfactory resolution to the situation. His impulsive behaviour, however, does not take account of the consequences, and all the opportunities result in a free fall.
  >>
  Film, inšpirovaný detailne odpozorovaným životom pankáčov prebývajúcich na periférii, rozpráva príbeh tridsaťročného drogovo závislého Kwička, ktorý žije v rozpadajúcom sa podnájme so svojou družkou a s dvojročným synom. Jeho idylický svet jedného dňa ostro narazí na hranu všeobecne platných pravidiel. Jeho impulzívne správanie, pri ktorom neráta s dôsledkami, postupne mení jeho život na voľný pád.
  B O N U S _ KNIHA
  Zápisky I. je výber z denníkov, ktoré si David Kollar píše od roku 2005. Na začiatku bola jeho potreba zaznamenať momentálne pocity, skúsenosti a zážitky, postupne sa z toho stal návyk. Denníky mu slúžia ako zrkadlo, pohľad do jeho vnútra, do jeho okolia, šanca ako získať sebareflexiu, posúvať sa ďalej a nerobiť tie isté chyby.
  Súčasťu knihy je hudba s remixami skladieb z predchádzajúcich albumov Davida Kollára Tomašom Mutinom.
  ... more
  Purchasable with gift card

    name your price

   

 • Compact Disc (CD) + Digital Album

  Limited edition signed CD digipack.

  Includes unlimited streaming of Punk je HneD original soundtrack via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  ships out within 7 days
  edition of 15 

    €15 EUR or more 

   

 • Full Digital Discography

  Get all 30 David Kollar releases available on Bandcamp and save 35%.

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality downloads of Fantastic medieval - Soundtrack for TV documentary, Unexpected Isolation, Crime On The Bunny (Single), The sound behind the house, CORONOMORPHIA (single), Sculpting in Time, Kollar/Chojnacki - Event Horizon live 2019, Volanie - original soundtrack, and 22 more. , and , .

  Excludes supporter-only releases.

  Purchasable with gift card

    €80.59 EUR or more (35% OFF)

   

1.
2.
3.
00:29
4.
5.
00:45
6.
00:58
7.
8.
02:10
9.
01:40
10.
11.
12.

about

Original music for PUNK JE HNED film.
Directed by Juro Slauka

credits

released December 16, 2017

license

all rights reserved

tags

about

David Kollar Prešovský kraj, Slovakia

Kollar treats his music with a deep degree of seriousness and personal involvement, as if each and every one of his projects was not only his proverbial brain child but as if it was his actual offspring. He treats his instrument as a gateway between his complex ideas and their audible representation, the same way a sculptor treats the chisel or a painter the brush."
- ADAM BARUCH
... more

shows

contact / help

Contact David Kollar

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account